Kryediplomati shqiptar Hasani në Indi, në fokus marrëdhëniet ekonomike/ Foto: AA

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Igli Hasani, po zhvillon një vizitë zyrtare në Indi, ndërkohë është pritur në takim sot nga ministri indian i Punëve të Jashtme, Subrahmanyam Jaishankar.

Në njoftimin nga Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme e Shqipërisë thuhet se në fokus të takimit Hasani-Jaishankar ishin thellimi i marrëdhënieve ekonomike Shqipëri-Indi.

"Ministri Hasani vlerësoi marrëdhëniet dypalëshe Shqipëri-Indi, teksa shprehu gatishmërinë e palës shqiptare për të forcuar dhe avancuar më tej këtë marrëdhënie. Sipas kryediplomatit shqiptar, rihapja e ambasadës së Republikës së Shqipërisë në New Delhi së shpejti, do të krijojë një bazë të fortë për thellimin e mëtejshëm të marrëdhënieve në fushën e ekonomisë, turizmit dhe jo vetëm", thuhet në njoftim.

Mirënjohje homologut tim 🇮🇳 Dr. Subrahmanyam Jaishankar për mikpritjen e ngrohtë. Diskutuam për marrëdhëniet shumë të...

Posted by Igli Hasani on Thursday, February 22, 2024

Më tej, theksohet se dy ministrat shkëmbyen mendime edhe për zhvillimet në rajonet respektive, duke theksuar se fryma e zgjidhjes së konflikteve me bisedime është kontribut thelbësor për paqen dhe sigurinë rajonale dhe më gjerë.

Ministri Hasani po zhvillon një vizitë treditore në Indi dhe kjo është vizita e parë në 15 vjet e një ministri të Jashtëm të Shqipërisë në Indi.

I ftuar nga Ministria e Punëve të Jashtme të Indisë, Hasani do të marrë pjesë në edicionin të 9-të të "Raisina Dialogue", si dhe do të zhvillojë takime dypalëshe e shumëpalëshe.

Sipas Ministrisë së Punëve të Jashtme të Shqipërisë, marrëdhëniet diplomatike mes Shqipërisë dhe Indisë u vendosën për herë të parë në vitin 1956.

TRT Balkan / agjencitë