Tërmet në Shqipëri, dëme të lehta në Bashkinë Klos / Photo: AA

Kryeqyteti i Shqipërisë, Tirana, sonte është përfshirë nga një tërmet i fuqishëm me intensitet 4.7 ballë sipas Rihterit. Epiqendra e tërmetit, sipas EMCS, ka qenë në Burrel. Dridhje nga tërmeti gjithashtu janë regjistruar edhe në disa qytete të tjera të Shqipërisë. Ministri i Mbrojtjes i Shqipërisë, Niko Peleshi, njoftoi nëpërmjet një posti në Facebook se, mbështetur në të dhënat paraprake nga Qendra Kombëtare Operacionale e Emergjencave Civile dhe IGjEUM, lëkundje e tërmetit ka shkaktuar dëme të lehta materiale. “Sipas të dhënave të deritanishme raportohen disa dëme të lehta në Njësinë Administrative Xibër, Bashkia Klos”, shkruan ministri Peleshi. Peleshi thekson se të gjitha strukturat e Mbrojtjes Civile janë në gatishmëri dhe në kontakt të vazhdueshëm më të gjitha Bashkitë e vendit.

TRT Balkan