Micotakis fiton bindshëm zgjedhjet në Greqi / Foto: Reuters

Kreu i Partisë Demokracia e Re në Greqi, Kyriakos Micotakis, do të betohet si kryeministër të hënën, pasi një fitore e fortë në zgjedhjet e përsëritura të dielën i dha atij një mandat të dytë katërvjeçar.

Demokracia e Re e qendrës së djathtë fitoi 40,5% të votave dhe 158 vende në parlamentin me 300 vende, më shumë se 20 pikë epërsi ndaj së majtës Syriza, e cila drejtoi vendin nga 2015-2019, duke përfshirë kulmin e krizës ekonomisë dhjetëvjeçare të Greqisë.

Micotakis, 55 vjeç, një ish-bankier dhe pasardhës i një familjeje të fuqishme politike, ka premtuar të rrisë të ardhurat nga industria jetike turistike, të krijojë vende pune dhe të rrisë pagat afër mesatares së Bashkimit Evropian.

"Unë kurrë nuk premtoj mrekulli. Por, ju siguroj se do t'i qëndroj besnik detyrës sime kombëtare," tha Mitsotakis.

Ai do të vizitojë Presidenten Katerina Sakellaropoulou të hënën për të marrë zyrtarisht mandatin për të formuar qeverinë, pas së cilës do të bëjë betimin. Të hënën pritet të shpallet edhe kabineti i ri.

Micotakis, i cili ishte kryeministër nga viti 2019 deri në dorëheqjen në favor të një kryeministri të përkohshëm pas një votimi jopërfundimtar të 21 majit, tha se ai do të vazhdojë me reformat për të rindërtuar vlerësimin e kreditit të vendit pas krizës së borxhit që shkatërroi vendin për një dekadë.

Ndërsa pandemia e COVID-19 dhe një përplasje hekurudhore vdekjeprurëse në shkurt ekspozuan mangësitë në sistemin shëndetësor dhe transportin publik të Greqisë, rritja e çmimeve dhe vështirësitë ekonomike kohët e fundit kanë kryesuar shqetësimet e votuesve.

Votimi i së dielës ishte humbje e rëndë për partinë Syriza të Aleksis Cipras, e cila humbi më shumë se 30 mandate.

TRT Balkan / agjencitë