Sllovenia i bëri thirrje Izraelit që të mos sulmojë Rafah / Photo: AA

Ministrja e Jashtme sllovene Tanja Fajon bisedoi të mërkurën në telefon me homologun e saj izraelit Israel Katz për situatën në Rripin e Gazës.

"Kam bërë thirrje për armëpushim. Shpreha optimizimin se do të arrihet një marrëveshje për pengjet dhe thirra që të mos nisë një operacion ushtarak në Rafah sepse kjo do të përkeqësonte situatën tashmë të tmerrshme humanitare", shkroi Fajon në Platformën X.

Gjatë telefonatës, ajo tha gjithashtu se ndihma humanitare duhet të arrijë të gjithë ata që kanë nevojë për të në enklavën e rrethuar palestineze.

Rreth 1,5 milion palestinezë të zhvendosur më parë nga ofensiva izraelite në Rripin e Gazës ndodhen në Rafah.

Pas raportimeve se Izraeli po planifikon një ofensivë kundër një qyteti në Rripin jugor të Gazës, shumë vende kanë bërë thirrje për përmbajtje ose anulim të planeve të tilla.

Izraeli i akuzuar për gjenocid nisi një ofensivë vdekjeprurëse në Rripin e Gazës pas një sulmi ndërkufitar nga Hamasi më 7 tetor që vrau 30.717 dhe plagosi 72.156 palestinezë.

Më 26 janar, pas një padie për gjenocid të ngritur nga Republika e Afrikës së Jugut, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë vendosi që Izraeli duhet të përmbahet nga çdo veprim në lidhje me vrasjen, sulmet dhe shkatërrimin e banorëve të Rripit të Gazës dhe të marrë të gjitha masat për të parandaluar gjenocid.

Sulmet, megjithatë, vazhdojnë të pandërprera dhe dërgimi i ndihmave mbetet i pamjaftueshëm për të trajtuar katastrofën humanitare.

TRT Balkan / agjencitë