Holanda mundi Türkiyen dhe kaloi në gjysmëfinale të EURO 2024          / Foto: AA

Skuadra futbollostike e Holandës ka arritur në gjysmëfinale të EURO 2024 pas fitores së sontme në çerekfinale kundër Türkiyes me fitore 2:1.

Ndeshja e fundit e çerekfinales e EURO 2024 është luajtur në stadiumin Olimpik të Berlinit, ku presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan e ka mbështetur skuadrën turke nga tribuna.

Një ritëm i lartë e ka ndjekur pjesën e parë të ndeshjes në Berlin, gjatë së cilës është ndjerë dominimi i lehtë i Türkiyes. Sakrifica e kombëtares turke dha rezultat në minutën e 35-të të ndeshjes.

I riu Arda Güler bëri një krosim të mrekullueshëm dhe mbrojtësi Samet Akaydin bëri një punë të shkëlqyer dhe e dërgoi topin me kokë në rrjetën e portierit holandez Bart Verbruggen. Kështu përfundoi rezultati i pjesës së parë.

Në fillim të pjesës së dytë, Holanda më ofensive dhe raste konkrete kërcënoi turqit në dy raste. Por, fati i madh ishte në anën e holandezëve kur Arda Güler gjuajti nga një goditje dënimi jashtë zonës së penalltisë, kur topi goditi shtyllën e portierit Verbruggen.

Vazhdon presioni i fortë nga holandezët të cilët arrijnë të arrijnë një zgjidhje. Në minutën e 70-të, Memphis Depay krosi nga e djathta dhe me goditje me kokë e Matt Gunok u mund nga mbrojtësi holandez Stefan de Vrij.

Holanda vazhdoi presionin dhe kaloi në epërsi gjashtë minuta më vonë. Fatkeqësisht, Mert Muldur e dërgoi topin e hedhur në rrjetën e tij.

Türkiye deri në fund të ndeshjes pati dominim të plotë. Në minutën e 85-të patën mundësinë për të barazuar. Por, mbrojtësit holandezë ishin në lartësinë e detyrës. Disa mundësi të tjera për Turkiyen, por nuk pati ndryshim në rezultat 2:1.

Në gjysmëfinale të EURO 2024 do të luajnë Spanjë-Francë më 9 korrik, ndërsa Angli-Holandë më 10 korrik.

TRT Balkan / agjencitë