Messi nuk ka në plan të luajë në Kupën e Botës 2026.  / Foto: AA

Futbollisti argjentinas Lionel Messi ka thënë se nuk do të luajë në Botërorin e ardhshëm FIFA 2026.

"Unë nuk mendoj kështu." Katari ishte Botërori im i fundit. “Do të shoh se si do të shkojnë gjërat, por jo, nuk do të shkoj në Botërorin e ardhshëm”, tha Messi për televizionin kinez Titan Sport.

Messi, i cili u largua nga Paris Saint-Germain (PSG) javën e kaluar, udhëhoqi Argjentinën në Kupën e Botës 2022 në Katar.

Messi shënoi shtatë gola në Katar dhe frymëzoi Argjentinën për sukses në Kupën e Botës.

Ish-sulmuesi i Barcelonës dhe i PSG-së do të jetë 39 vjeç në vitin 2026.

Kanadaja, Meksika dhe Shtetet e Bashkuara do të organizojnë Kupën e Botës 2026.

Messi, shtatë herë fitues i Topit të Artë të FIFA-s, do t'i bashkohet klubit amerikan Inter Miami këtë vit.

TRT Balkan / agjencitë