Türkiye mundi Letoninë 4-0 për t’u kualifikuar në UEFA EURO 2024. / Foto: AA

Türkiye mundi Letoninë 4-0 të dielën për t’u kualifikuar në Kampionatin Evropian të Futbollit UEFA 2024.

Pas pjesës së parë pa gola, Türkiye filloi pjesën e dytë me sukses të mirë në stadiumin e Komunës Metropolitan Konya.

Yunus Akgun realizoi golin e parë në minutën e 58-të, më pas Cenk Tosun shënoi 2-0 në minutën e 84-të.

Kerem Akturkoglu shënoi golin e tretë për vendësit në minutën e 88-të dhe Tosun shënoi një tjetër gol në minutën e 92-të.

Me këtë rezultat, Türkiye u rendit e para në Grupin D me 16 pikë dhe e garantuar pjesëmarrjen në EURO 2024.

Spanja mposhti Norvegjinë 1-0 me golin e Gavit në minutën e 49-të për të kryesuar Grupin A me 15 pikë dhe siguroi vendin e saj në EURO 2024.

Skocia, e cila renditet e dyta pas Spanjës me 15 pikë dhe një gola diferencë, rezervoi gjithashtu vendin e saj në EURO 2024 pas humbjes së Norvegjisë.

TRT World