Fidan: Türkiye evakuoi 170 qytetarë dhe të afërm të tyre nga Gaza. / Photo: AA Archive

Türkiye deri më tani ka evakuuar 170 shtetas turq dhe të afërmit e tyre nga Gaza, tha të hënën ministri i Jashtëm Hakan Fidan.

Duke prezantuar buxhetin e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe institucioneve përkatëse për vitin 2023 në Komitetin e Planifikimit dhe Buxhetit të Asamblesë së Madhe Kombëtare të Türkiyes, Fidan theksoi përkushtimin e vendit për vendosjen e paqes dhe sigurisë në rajon.

Fidan theksoi se Ministria e Punëve të Jashtme vazhdon të punojë për forcimin e marrëdhënieve të jashtme në baza strukturore dhe avancimin e synimeve globale.

Sipas tij, sfida të ndryshme si konfliktet e armatosura, terrorizmi, migrimi i parregullt, armiqësia e huaj dhe islamofobia nxisin dhe ushqejnë njëra-tjetrën.

“Në këtë mjedis, me aftësitë tona të shtuara, ne zhvillojmë diplomaci të fortë si në terren, ashtu edhe në tryezë, duke përdorur elementë të fuqisë së butë dhe të fortë me një perspektivë të gjerë”, theksoi ministri i Jashtëm turk.

Fidan theksoi tragjedinë humanitare me të cilën po përballen palestinezët në Rripin e Gazës që nga 7 tetori, duke e quajtur atë "brutalitet izraelit".

“Türkiye nuk mund të qëndrojë e heshtur përballë sulmeve masive të Gazës në përpjekje për të shkatërruar Hamasin, duke përfshirë bombardimin e spitaleve, shkollave dhe xhamive”, tha Fidan dhe shtoi:

“Që nga dita e parë e krizës, Türkiye është angazhuar në përpjekje intensive diplomatike për të ndalur masakrën e vazhdueshme, për të ndaluar brutalitetin dhe për të parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm të tensioneve në rajon”.

Fidan vuri në dukje se presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan ka folur me liderët botërorë, duke përfshirë ata nga Izraeli dhe Palestina.

Ai përkujtoi se Türkiye, në samitin e përbashkët të jashtëzakonshëm arab dhe islamik të mbajtur më 11 nëntor në kryeqytetin e Arabisë Saudite, Riad, përcolli një mesazh për nevojën urgjente për ndalimin e sulmeve izraelite dhe zbatimin e zgjidhjes me dy shtete.

Ai shtoi se "zëri i ndërgjegjes globale" ishte thirrja e paqes e bërë në samitin "Të Bashkuar për Paqe në Palestinë" në Istanbul, i cili u drejtua nga zonja e parë e Türkiyes, Emine Erdoğan.

Duke theksuar rëndësinë e reagimeve unike rajonale kundër Izraelit, Fidan tha se Perëndimi e ka humbur epërsinë morale në këtë drejtim.

“Türkiye ka dërguar 11 avionë me ndihma humanitare në Egjipt, të cilët do të dërgohen në Gaza”, tha Fidan.

Ai shtoi se një anije e madhe me spitale fushore, pajisje mjekësore, ilaçe dhe materiale të tjera ndihmash kishte mbërritur gjithashtu në Egjipt.

"Ne gjithashtu lehtësuam evakuimin e 27 pacientëve dhe 12 shoqëruesve nga Gaza dhe i sollëm në Ankara. Përveç kësaj, 61 pacientë dhe 49 shoqërues u transferuan në Egjipt", tha ministri i Jashtëm turk.


TRT Balkan / agjencitë