Forcat turke neutralizuan dhjetëra terroristë javën e kaluar.    /Foto: AA

Agjencia Kombëtare e Inteligjencës e Türkiyes (MIT) ka neutralizuar koordinatorin e rinisë për Iranin të grupit terrorist PKK/KCK në një operacion në Irakun verior fqinj.

Sipas informacioneve nga burimet e sigurisë, MIT-i ka identifikuar vendndodhjen e Barzan Hesenzade, me emrin e koduar "Tolhildan Kandil", i cili i është bashkuar organizatës terroriste në vitin 2016, në një zonë rurale të rajonit të Kandilit.

Hesenzade u zbulua gjithashtu se ishte në kontakt me krerët e PKK/KCK-së, Cemil Bayik dhe Duran Kalkan, si dhe se ishte përfshirë në përpjekjet e rekrutimit për grupin terrorist.

Në fushatën e saj terroriste më shumë se 35-vjeçare kundër Türkiyes, PKK-ja - e listuar si organizatë terroriste nga Türkiye, ShBA-ja, Britania dhe BE-ja - ka qenë përgjegjëse për vdekjen e më shumë se 40.000 njerëzve, duke përfshirë gra, fëmijë dhe foshnja.

TRT Balkan / agjencitë