Blinken mbron veton e ShBA-së, në Gaza vriten 40 civilë të tjerë / Foto: AA

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, u është përgjigjur kritikave se ShBA-ja është e vetme në qasjen e saj ndaj luftës së Izraelit ndaj Gazës së rrethuar, duke thënë: “Ne të gjithë ndajmë të njëjtat qëllime”.

“Të gjithë duan të shohin një fund të këtij konflikti sa më shpejt të jetë e mundur”, tha Blinken gjatë një konference për medie në Brazil në përgjigje të një pyetjeje mbi izolimin e ShBA-së për shkak të mbështetjes së saj për Izraelin dhe përdorimit të vetos kundër Rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së, e cila bën thirrje për armëpushim.

“Unë mendoj se të gjithë ne jemi të bashkuar në dëshirën për të parë pas Gazës rrugën përpara drejt një paqeje vërtet të qëndrueshme dhe të qëndrueshme”, tha ai.

“Kjo rezolutë në vetvete nuk do të rezultonte në një armëpushim. Pyetja para nesh është se cila është mënyra më efektive për të ecur përpara në një mënyrë që të largohen pengjet, të arrihet një armëpushim i zgjatur humanitar dhe përfundimisht të çojë në përfundimin e konfliktit”, tha Blinken në një shpjegim të përdorimit të vetos nga ShBA-ja.

Sulmet ajrore izraelite vrasin 40 palestinezë në Gaza

Të paktën 40 palestinezë janë vrarë dhe rreth 100 të tjerë janë plagosur në sulmet ajrore izraelite në Gaza, njoftoi Zyra e Medias në Gaza.

“Ushtria okupatore izraelite ka kryer një masakër të tmerrshme në Gazën qendrore, ku avionët luftarakë bombarduan katër shtëpi civile, duke rezultuar në vdekjen e 40 martirëve dhe më shumë se 100 të plagosur”, tha Zyra e Mediave në Telegram.

Ata theksuan se më shumë se 90% e viktimave ishin gra dhe fëmijë.

Zyra e Medias në Gaza tha se "administra amerikane, komuniteti ndërkombëtar dhe pushtimi [izraelit] plotësisht janë përgjegjës për këto krime të vazhdueshme".

Ata i bënë thirrje "botës së lirë që menjëherë dhe urgjentisht të ndalojë luftën gjenocidale që po zhvillohet nga ushtria okupuese kundër civilëve, përfshirë fëmijët dhe gratë".

TRT World