Dita e 216-të e sulmeve izraelite në Gaza, regjistrohen 34.904 viktima.    /Foto: Reuters

Është rritur në 34.904 numri i palestinezëve të vrarë në sulmet që ushtria izraelite ka ndërmarrë nga 7 tetori i vitit 2023 në Rripin e Gazës.

Ministria palestineze e Shëndetësisë në Gaza njoftoi se Izraeli vazhdon me sulmet prej 216 ditësh ndaj Rripit të Gazës.

Në sulmet që ushtria izraelite ka kryer në 24 orët e fundit ndaj zonave të ndryshme të Gazës janë kryer katër masakra, ndërsa kanë humbur jetën 60 palestinezë dhe janë plagosur 110 të tjerë.

Në sulmet e Izraelit kundër Rripit të Gazës që nga 7 tetori e deri më tani numri i personave që kanë humbur jetën ka arritur në 34.904, ndërsa i të plagosurve në 78.514.

Gjithashtu, në deklaratë thuhet se nën rrënoja dhe përreth rrugëve ende ka kufoma të të vrarëve dhe se ekipet shëndetësore dhe të Mbrojtjes Civile nuk kanë mundur të mbërrijnë tek trupat për shkak se pengohen nga forcat izraelite.


TRT Balkan / agjencitë