Erdoğan: Udhëheqësit izraelitë të përgjigjen për foshnjat e vrara në Gaza       / Foto: AA

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan ka përsëritur edhe një herë thirrjen e tij për krijimin e një shteti të pavarur palestinez, duke thënë se kjo është mënyra e vetme për të paguar borxhin ndaj fëmijëve të vrarë palestinezë.

"Ne të gjithë kemi një borxh ndaj fëmijëve të vrarë palestinezë dhe ky borxh mund të paguhet vetëm përmes krijimit të një shteti të pavarur palestinez," u tha presidenti Erdoğan të martën ambasadorëve në Ankara gjatë një iftari në muajin e shenjtë të Ramazanit.

Presidenti tha se Türkiye do të mbrojë vëllezërit e saj palestinezë, siç ka bërë deri më tani, dhe se nuk do të tërhiqet.

"Ata nuk mund të na ndalojnë t'u referohemi vrasësve si vrasës. Në vend që të përpiqen të fshehin të vërtetën e gjenocidit, udhëheqësit izraelitë duhet të përgjigjen për foshnjat që po vriten në Gaza," shtoi ai.

Shkatërrimi masiv i Gazës

Më shumë se 31.000 palestinezë, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, janë vrarë në sulmet izraelite në Gaza që nga inkursioni i Hamasit më 7 tetor 2023, i cili vrau 1.200 njerëz dhe mori rreth 250 pengje.

Sulmi ushtarak ka çuar në shkatërrim masiv, zhvendosje dhe mungesë të nevojave në territorin e rrethuar, me fëmijë që gjithashtu vdesin nga kequshqyerja dhe dehidratimi.

Izraeli gjithashtu akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila në një vendim të përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin t’i ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

TRT Balkan / agjencitë