Fidan: FDA-ja ekspozoi standardet e dyfishta të disa fuqive të mëdha       / Foto: AA

Standardet e dyfishta të disa fuqive të mëdha ndërkombëtare për çështje të ndryshme, si dhe shpërfillja e tyre ndaj ligjit ndërkombëtar u ekspozuan nga panelistët në Forumin e Diplomacisë në Antalya (ADF), tha sot ministri i Jashtëm turk Hakan Fidan.

Duke folur në ceremoninë e mbylljes së forumit, i cili u mbajt në Antalya të Türkiyes këtë fundjavë, Fidan tha se po bëhen përpjekje serioze për të arritur një armëpushim në Rripin e Gazës përpara muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit.

Türkiye mbështet pikëpamjet që po qarkullojnë, se praktikat e vendosura të bashkësisë ndërkombëtare në lidhje me Gazën tani duhet të lihen mënjanë në favor të ndërmarrjes së veprimeve të njëanshme, vuri në dukje Fidan.

Izraeli ka nisur një ofensivë vdekjeprurëse në Rripin e Gazës pas një inkursioni ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor. Bombardimet izraelite që pasuan kanë vrarë 30.410 njerëz dhe kanë plagosur 71.700 të tjerë me shkatërrim masiv dhe mungesa të nevojave.

Fidan tha gjithashtu se një udhëtim në ShBA është planifikuar për javën e ardhshme me ftesë të Sekretarit të Shtetit Antony Blinken për të marrë pjesë në një takim të mekanizmit strategjik.

Ai njoftoi se në edicionin e sivjetmë të Forumit kanë marrë pjesë 4.700 persona nga 148 vende.

TRT Balkan / agjencitë