Gati 2.500 persona të arrestuar në tubimet propalestineze në ShBA / Photo: AA

Rreth 2.500 njerëz janë arrestuar në tubimet propalestineze në kampuset e kolegjeve dhe universiteteve në gjithë ShBA-në, raportojnë organet e mediave.

Në një raport të publikuar të dielën nga CNN, numri i arrestimeve të bëra që nga 18 prilli ka kaluar 2.200, ndërsa numrat e publikuar në një raport i ngjashëm nga Fox News tregojnë se totali i arrestimeve është më shumë se 2.400.

Demonstratat pritet të vazhdojnë gjatë javëve në vijim pasi të zhvillohen ceremonitë e diplomimit dhe zyrtarët e kampusit po shtojnë sigurinë shtesë të policisë, ose në disa raste, duke anuluar komplet ceremonitë.

Në shtetin e Kalifornisë, policia në Los Anxhelos shpërndau një kampim proteste në Universitetin e Kalifornisë Jugore (USC) të dielën, por nuk pati të arrestuar.

Përveç kësaj, USC-ja ka anuluar ceremoninë e saj kryesore të diplomimit për shkak të shqetësimeve të sigurisë.

Mbështetësit propalestinezë u përleshën me kundër protestuesit të dielën në Universitetin DePaul të Çikagos në shtetin e Illinois. Policia nuk bëri asnjë arrestim, por pati raportime për disa persona të plagosur si pasojë e situatës.

Në shtetin e Virxhinias, 25 protestues u arrestuan në një tubim propalestinez në Universitetin e Virxhinias në Charlottesville të shtunën. Policia spastroi një kamp tende të ngritur nga studentët pasi shpalli një tubim të paligjshëm pranë qendrës së kampusit.

Gjithashtu të shtunën, në shtetin e Miçiganit, policia hoqi një grup protestuesish propalestinezë në fillimin kryesor të Universitetit të Miçiganit në Ann Arbor, i cili ndërpreu për pak kohë ceremoninë pa të arrestuar.

Ndërkaq, 30 prilli pa numrin më të madh të arrestimeve në një ditë të vetme, me më shumë se 400 të kryera në kampuset e kolegjit. Shumica e këtyre arrestimeve, rreth 282 veta, ndodhën në Universitetin Columbia në shtetin e Nju Jorkut, i cili konsiderohet të jetë universiteti i profilit më të lartë që filloi mitingjet propalestineze në kampus.

Arrestimi i dytë më i madh në total ndodhi më 2 maj, me më shumë se 250 protestues të arrestuar në mbarë vendin. Shumica e këtyre arrestimeve (210) u bënë në Universitetin e Kalifornisë, Los Anxhelos (UCLA), ku protestat u shndërruan në të dhunshme dhe shumë njerëz u plagosën, duke e detyruar universitetin të anulojë mësimet për javën. UCLA-ja tha se do të rifillojë mësimet të hënën dhe ka krijuar një zyrë të re për sigurinë e kampusit për të parandaluar që situatat e ardhshme të dhunshme të ndodhin.

TRT Balkan / agjencitë