GOP-i kërcënon se do të përdorë Gardën Kombëtare kundër protestave studentore / Photo: AA

Teksa Shtëpia e Bardhë thotë se Presidenti Joe Biden mbështet lirinë e shprehjes në kampuset amerikane, më shumë studentë dhe staf universiteti u bashkohen protestave kundër masakrës së Izraelit në Gazën e rrethuar dhe duke u bërë thirrje universiteteve të tyre të ndërpresin lidhjet me firmat dhe institucionet akademike që mbështesin qëllimet gjenocidale të Tel Avivit.

Edhe pse Biden nënshkroi një projektligj që miraton gati 27 miliardë dollarë paketë ushtarake për aleatin e Izraelit, sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Karine Jean-Pierre në një konferencë të mërkurën u shpreh se “Presidenti beson se liria e fjalës, debati dhe mosdiskriminimi në kampuset e kolegjeve janë të rëndësishme.”

"Ne besojmë që njerëzit të jenë në gjendje të shprehin veten në një mënyrë paqësore. Por, kur flasim për retorikë urrejtjeje, kur flasim për dhunë, duhet ta ndalojmë atë."

Protestat e vazhdueshme në Universitetin Columbia të Nju Jorkut kanë ngjallur vëmendje intensive nga media dhe politikanët dhe demonstrata të ngjashme në gjithë vendin. Protestuesit thonë se po shprehin solidaritet me palestinezët në Gaza.

Ndërsa mbështetësit proizraelitë dhe të tjerët të shqetësuar për sigurinë e kampusit pretendojnë se janë përballur me ngacmime dhe frikësime.

Ndërkohë, në Kolumbi, kryetari republikan i Dhomës së Përfaqësuesve, Mike Johnson, dënoi "virusin e antisemitizmit", duke bërë thirrje që rektori i universitetit të japë dorëheqje.

Sipas The Washington Post, studentët brohorisnin dhe bërtisnin me ndërprerje ndaj Johnsonit dhe kolegëve të tij, duke brohoritur parulla të tilla si "Palestinë e lirë", "Stop gjenocidit" dhe "Nga lumi në det".

Në një moment, një student bërtiti: "Largohuni nga kampusi ynë!" ndërsa një tjetër bërtiti: "Mike, je dështak!" tha ligjvënësi republikan duke përfunduar fjalën.

“Nëse kjo nuk përmbahet shpejt dhe nëse këto kërcënime dhe frikësime nuk ndalen, ka një kohë të përshtatshme për Gardën Kombëtare”, paralajmëroi Johnson.

Në një incident të profilit të lartë në vitin 1970, Garda Kombëtare në Universitetin Shtetëror Kent në Ohio qëlloi mbi studentët gjatë protestave kundër Luftës së Vietnamit, duke lënë katër të vrarë.

TRT World