Izraeli bombardon Rafahun përkundër urdhrit për ndalesë të GjND-së       / Foto: AA

Izraeli ka bombarduar Gazën, duke përfshirë Rafahun, një ditë pasi gjykata e lartë e OKB-së e urdhëroi atë të ndalonte operacionet ushtarake në qytetin jugor. Brenda këtyre zhvillimeve në Paris po zhvillohen përpjekjet për të kërkuar një armëpushim.

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GjND) gjithashtu kërkoi lirimin e menjëhershëm të të gjithë pengjeve që ende mbahen në Gaza, disa orë pasi ushtria izraelite njoftoi se trupat kishin gjetur kufomat e tre të tjerëve të robëruar nga Gaza veriore.

Gjykata me bazë në Hagë, urdhrat e së cilës janë ligjërisht të detyrueshme, por i mungojnë mekanizmat e zbatimit të drejtpërdrejtë, urdhëroi gjithashtu Izraelin të mbajë të hapur kalimin Rafah midis Egjiptit dhe Gazës, të cilin e mbylli në fillim të këtij muaji në fillim të sulmit të tij ndaj qytetit.

Izraeli nuk dha asnjë tregues se po përgatitej të ndryshonte kursin në Rafah, duke këmbëngulur se gjykata e kishte gabuar.

Grupi i rezistencës palestineze Hamas përshëndeti vendimin e GjND-së për Rafahun, por kritikoi vendimin e tij për të përjashtuar pjesën tjetër të Gazës së shkatërruar nga lufta nga urdhri.

Dëshmitarët palestinezë dhe ekipet e AFP-së raportuan për sulme izraelite në Rafah dhe në qytetin qendror të Deir al-Balah.

TRT Balkan / agjencitë