Kina sërish thirrje Izraelit të ndalojë sulmet në Rafah

Kina sërish thirrje Izraelit të ndalojë sulmet në Rafah

Pekini shpreh shqetësim serioz për veprimet ushtarake izraelite që synojnë Rafah.
Kina sërish thirrje Izraelit të ndalojë sulmet në Rafah / Photo: AA

Të mërkurën, Kina përsëriti thirrjen e saj drejtuar Izraelit për të ndaluar sulmet në qytetin Rafah në enklavën e rrethuar palestineze të Gazës, njoftuan mediat shtetërore.

Mao Ning, një zëdhënëse e Ministrisë së Punëve të Jashtme, tha se Pekini shprehu shqetësim serioz për veprimet ushtarake të Izraelit që synojnë Rafahun.

Ai shtoi se Izraeli duhet "të dëgjojë thirrjet e bashkësisë ndërkombëtare për të ndaluar sulmet".

"Situata humanitare në Rripin e Gazës është jashtëzakonisht e vështirë dhe ne u bëjmë thirrje të gjitha palëve që menjëherë të pushojnë zjarrin dhe të përpiqen të parandalojnë viktima të mëtejshme midis civilëve të pafajshëm dhe Rripit të Gazës të përjetojnë një fatkeqësi më serioze humanitare", shtoi Mao.

Izraeli nisi një ofensivë brutale në Rripin e Gazës më 7 tetor 2023, pas një sulmi nga Hamasi.

Prej atëherë, mbi 36.100 palestinezë janë vrarë në Gaza, kryesisht gra dhe fëmijë, shumica e infrastrukturës është shkatërruar, si dhe sulmet e bllokadat izraelite kanë çuar në një fatkeqësi humanitare.

Izraeli akuzohet për gjenocid para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë. Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të siguruar që ndihma humanitare të ofrohet për civilët në Gaza.

TRT Balkan / agjencitë