OBSh-ja: Izraeli vazhdon bllokadat e ndihmave në pjesën veriore të Gazës / Photo: AA

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët Palestinëzë - UNRWA ka njoftuar se Izraeli ua ka ndaluar përfundimisht dërgimin e ndihmave në pjesën veriore të Gazës.

“Pavarësisht tragjedisë që po ndodh para syve tanë, autoritetet izraelite kanë informuar Kombet e Bashkuara se nuk do të autorizojnë më autokolonat ushqimore të UNRWA-së në veri”, tha shefi i agjencisë Philippe Lazzarini.

Ai vuri në dukje se ky është një mohim i qëllimshëm i ndihmës jetike në një kohë të urisë të shkaktuar nga vetë njeriu.

Zëdhënësja e UNRWA-s Juliette Touma tha se ata mësuan për bllokadën e ndihmave në një takim me zyrtarët ushtarakë izraelitë të dielën pasi dy karvane ndihmash u refuzuan me shkrim javën e kaluar.

Izraeli nuk dha një arsye për vendimin, shpjegoi Touma. UNRWA-ja arriti të dërgojë dërgesën e fundit të ndihmave në veri të Gazës më 29 janar, por sipas vlerësimeve të agjencive të OKB-së, kjo zonë do të preket nga një uri e rëndë deri në maj nëse situata nuk ndryshon.

Kreu i Zyrës së OKB-së për Koordinimin e Ndihmës Humanitare, Martin Griffiths, theksoi gjithashtu se vendimi për të bllokuar autokolonat ushqimore të UNRWA-së do të shtyjë mijëra njerëz në uri.

“Ky vendim duhet të tërhiqet”, tha ai.

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSh), Tedros Adhanom Ghebreyesus, vlerësoi se bllokimi i shpërndarjes së ndihmave të UNRWA-së në fakt ndalon edhe mbijetesën e njerëzve të uritur. Touma deklaroi se autoritetet izraelite refuzuan gjithashtu një kërkesë të OKB-së për të dërguar një ekip për të evakuuar të plagosurit në spitalin Al Shifa në Gaza, ku ushtarët izraelitë sulmuan disa ditë më parë.

Sipas palestinezëve të arratisur nga spitali, kushtet në kompleks janë të tmerrshme, si dhe tanket dhe buldozerët izraelitë vranë të paktën katër palestinezë. Përfaqësuesi i ushtrisë izraelite, Daniel Hagari, tha se luftëtarët e Hamasit u barrikaduan në spital dhe se ata hodhën mjete shpërthyese nga spitali i lindjes dhe dhoma e urgjencës.

Ai shtoi se luftëtarët e Hamasit, të cilët ishin "të fshehur rreth spitalit" në qytetin e Gazës, qëlluan kundër forcave izraelite dhe shkaktuan dëme të mëdha në ndërtesat e spitalit. Ai e vlerësoi operacionin ushtarak izraelit në spital si "një nga më të suksesshmit që nga fillimi i luftës", sepse Izraeli ishte në gjendje të "arrestonte qindra terroristë të dyshuar që konfirmuan lidhjen e tyre me Hamasin ose Xhihadin Islamik".

Ushtria izraelite aktualisht po rrethon tre spitale në Gaza, përveç Al Shifa në qytetin e Gazës , edhe spitalet Al Amal dhe Nasser në Khan Yunis.

Një nga objektet e fundit mjekësore në enklavën palestineze që ende funksionon është Spitali Evropian pranë Khan Yunis, ku kushtet janë "të tmerrshme" dhe "të paimagjinueshme" sipas mjekëve ndërkombëtarë që punojnë atje. Dikur në spital kishte vend për 200 shtretër, por tani janë 1.000.

“Rreth 22 mijë të internuar janë të shtrydhur nëpër korridore dhe në çadra të spitalit, sepse mendojnë se janë më të sigurt këtu – se në ndonjë vend tjetër”, tha anesteziologia Konstantina Ilia Karydi.

Ajo shtoi se pacientët vdesin nga inflamacioni për shkak të kequshqyerjes së rëndë dhe se mjekët punojnë me furnizime minimale mjekësore. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres, i cili vizitoi Rafahun në kufirin Egjipt-Gaza në fundjavë dhe tani ndodhet në Aman, Jordani - tha se ishte "e rëndësishme që populli i Gazës të qëndrojë gjallë".

Në të njëjtën kohë, ai përsëri bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza.

"Në fillim, ne ishim mjaft të vetëm në thirrjet tona, por tani gjithnjë e më shumë anëtarë të bashkësisë ndërkombëtare e kuptojnë se një armëpushim është me të vërtetë i nevojshëm," shtoi ai.

Ushtria izraelite i injoron këto thirrje.

Siç raportohet, në 24 orët e fundit ata shënjestruan "rreth 50 objektiva terroristë në të gjithë Gazën", duke përfshirë infrastrukturën dhe objektet ushtarake.
Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të votojë sot pasdite për një rezolutë të re që kërkon një armëpushim të menjëhershëm në Rripin e Gazës.

Është një propozim për një rezolutë të përgatitur nga tetë nga dhjetë anëtarët jo të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, përfshirë Slloveninë, pasi Rusia dhe Kina vendosën veton ndaj propozimit amerikan të premten.

Një votim mbi rezolutën e re ishte planifikuar fillimisht për të shtunën, por u shtye për të lejuar negociata të mëtejshme, sipas burimeve diplomatike. Projektrezoluta e re bën thirrje për një armëpushim të menjëhershëm gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, i cili më pas duhet të çojë në një "armëpushim të përhershëm të qëndrueshëm" të respektuar nga të dyja palët. Ai gjithashtu bën thirrje për lirim "të menjëhershëm dhe të pakushtëzuar" të pengjeve të marra nga Hamasi tetorin e kaluar si dhe heqjen e të gjitha pengesave për dërgimin e ndihmave humanitare në Rripin e Gazës.

Përfaqësuesi palestinez në OKB, Riyad Mansur, tha se ai dhe vendet arabe mbështesin një rezolutë të tillë.

Nga ana tjetër, ambasadorja amerikane në OKB Linda Thomas-Greenfield beson se rezoluta e re do të rrezikonte përpjekjet diplomatike për lirimin e pengjeve.

Projektrezoluta e ShBA-së e votuar nga Këshilli i Sigurimit të OKB-së të premten nuk bëri thirrje në mënyrë specifike për armëpushim, por tha se ishte përgjithësisht e nevojshme dhe e lidhur me negociatat për t'u dhënë fund luftimeve në këmbim të lirimit të pengjeve të Hamasit.

Prandaj, Rusia dhe Kina vendosën veton ndaj kësaj rezolute dhe vendet arabe gjithashtu e kundërshtuan atë.

AA