ShBA-ja bllokon mocionin e OKB-së kundër masakrës së fundit në Gaza.     /Foto: AA

ShBA-ja thuhet se bllokoi një reagim nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së në lidhje me sulmin e ushtrisë izraelite ndaj një kolone ndihmash humanitare në Gaza, që rezultoi në vdekjen e të paktën 112 palestinezëve dhe plagosjen e 760 të tjerëve.

Gjatë një takimi të Këshillit të Sigurimit në selinë e OKB-së në Nju Jork, vendet anëtare diskutuan lëshimin e një deklarate në përgjigje të sulmit ndaj kolonës së ndihmave humanitare në qytetin e Gazës.

Pas seancës me dyer të mbyllura, nuk u dha asnjë deklaratë.

Sipas informacioneve të marra nga agjencia e lajmeve Anadolu, një projektrezolutë që përmban vërejtje kritike kundër Izraelit nuk arriti të marrë miratimin nga Misioni i Përhershëm i ShBA-së në OKB.

Projektrezoluta shpreh shqetësim të thellë për raportimet se 112 persona humbën jetën dhe 760 u plagosën si pasojë e hapjes së zjarrit nga forcat izraelite ndaj një turme që priste ndihma ushqimore në jugperëndim të Gazës.

Rezoluta u bëri thirrje të gjitha palëve që të përmbahen nga privimi i civilëve në Gaza nga shërbimet thelbësore dhe ndihma humanitare, sipas ligjit ndërkombëtar humanitar, duke paralajmëruar për një krizë të mundshme akute ushqimore që prek të gjithë popullsinë prej 2,2 milionë banorësh në Gaza, nëse nuk ndërmerren veprime urgjente.

Anëtarët e Këshillit i kërkuan Izraelit të mbajë të hapura pikat kufitare për të lehtësuar hyrjen e ndihmave humanitare në Gaza dhe për të lehtësuar hapjen e kalimeve shtesë për të përmbushur nevojat humanitare në një shkallë më të gjerë.

Vrasja e palestinezëve që prisnin ushqim

Më herët të enjten, forcat izraelite qëlluan mbi një turmë palestinezësh që prisnin ndihmë humanitare në rrethrrotullimin Al Nabulsi në rrugën Al Rashid, një rrugë kryesore bregdetare në perëndim të qytetit të Gazës në Gazën veriore, duke lënë të paktën 112 palestinezë të vrarë dhe 760 të plagosur, sipas Ministrisë së Shëndetësisë me bazë në Gaza.

Izraeli ka nisur një ofensivë vdekjeprurëse ushtarake në Gaza që nga një sulm i 7 tetorit nga grupi palestinez Hamas, për të cilin Tel Aviv thotë se vrau afro 1.200 njerëz.

Të paktën 30.035 palestinezë janë vrarë që atëherë dhe 70.457 të tjerë janë plagosur në mes të shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave.

Izraeli ka vendosur gjithashtu një bllokadë gjymtuese ndaj Gazës, duke e lënë popullsinë e saj, veçanërisht banorët e Gazës veriore, në prag të urisë.

Lufta izraelite ka shtyrë 85 për qind të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme mes mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë.

Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalonte aktet gjenocidale dhe të merrte masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

TRT Balkan / agjencitë