ShBA-ja i shet Tajvanit armatim në vlerë 300 milionë dollarë / Photo: AA

ShBA-ja ka miratuar një shitje të re armësh për Tajvanin me një total prej 300 milionë dollarësh, duke shënuar shitjen e 14-të të armëve në Taipei nga Uashingtoni që kur Joe Biden mori detyrën në vitin 2021.

Sipas Agjencisë së Bashkëpunimit të Sigurisë së Mbrojtjes së ShBA-së, shitjet përfshijnë pjesë rezervë dhe për riparim të avionëve F-16 për një kosto me vlerë prej 220 milionë dollarë.

Ndërsa theksuan se shitja do të "përmirësojë aftësinë e marrësit për të përballuar kërcënimet aktuale dhe të ardhshme", agjencia tha: "Shitja e propozuar e kësaj pajisje dhe mbështetje nuk do të ndryshojë ekuilibrin bazë ushtarak në rajon".

Shitja u miratua me kërkesë të Zyrës së Përfaqësimit Ekonomik dhe Kulturor të Taipeit në ShBA, tha ajo.

Agjencia tha se shitja "u shërben interesave kombëtare, ekonomike dhe të sigurisë së ShBA-së duke mbështetur përpjekjet e vazhdueshme të marrësit për të modernizuar forcat e saj të armatosura dhe për të mbajtur një aftësi të besueshme mbrojtëse".

“Shitja e propozuar do të ndihmojë në përmirësimin e sigurisë së marrësit dhe do të ndihmojë në ruajtjen e stabilitetit politik, ekuilibrit ushtarak dhe përparimit ekonomik në rajon”, shtoi ai.

Agjencia do të shesë gjithashtu pjesë rezervë dhe për riparime "jostandarde" dhe pajisje të ngjashme për avionët luftarakë F-16 me vlerë 80 milionë dollarë.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se shitjet do të "ndihmonin në ruajtjen e aftësive luftarake të Tajvanit".

Ministri i kërkoi Kinës të ndërpresë "të gjitha veprimet irracionale" kundër Tajvanit, duke shtuar se stabiliteti në ngushticën e Tajvanit "kërkon përpjekjet e përbashkëta të të dyja palëve".

Ndërkohë, ministria tha se zbuloi një avion kinez dhe tetë anije detare kineze që operonin rreth Tajvanit të enjten.

TRT Balkan / agjencitë