Trump shpallet fajtor për 34 akuza në gjyqin për “paratë e heshtura” / Photo: AP

Donald Trump është bërë ish-presidenti i parë i ShBA-së që u dënua për krime të rënda, pasi juria e Nju Jorkut e shpalli fajtor për falsifikimin e të dhënave të biznesit në një skemë për të ndikuar ilegalisht në zgjedhjet e vitit 2016 përmes pagesave të parave të heshtura për një aktore filmash për të rritur.

Vendimi i së enjtes nga juria prej 12 personash e dënoi Trumpin për të gjitha 34 akuzat pas diskutimit për 9,5 orë.

Gjykatësi Juan Merchan vendosi dënimin për në orën 10:00 [1400 GMT] më 11 korrik, vetëm pak ditë përpara konventës republikane ku Trump pritet të emërohet kandidati presidencial i partisë.

Vendimi është marrje në llogari në mënyrë të paparë për Trumpin dhe e ekspozon atë në burg të mundshëm në qytet, ku manipulimet e tij të shtypit tabloid e ndihmuan ta katapultonin atë nga një manjat i pasurive të paluajtshme në yll televiziv të realitetit dhe në fund president.

Ndërsa ai kërkon kthim në Shtëpinë e Bardhë në zgjedhjet e këtij viti, gjykimi u paraqet votuesve një provë tjetër të gatishmërisë së tyre për të pranuar sjelljen e Trumpit për thyerjen e kufijve.

“Ky ishte një gjyq i montuar, i turpshëm. Vendimi i vërtetë do të jetë 5 nëntori, nga njerëzit. Dhe ata e dinë se çfarë ndodhi këtu dhe të gjithë e dinë se çfarë ndodhi këtu,” tha Trump ndërsa po largohej nga gjykata.

“Unë jam një njeri shumë i pafajshëm dhe është në rregull. Unë po luftoj për vendin tonë. Unë po luftoj për kushtetutën tonë.”

Kryetari republikan i Dhomës së Përfaqësuesve të ShBA-së, Mike Johnson, e përshkroi dënimin e Donald Trumpit për të gjitha akuzat në rastin e tij të parave të heshtura të enjten si “të turpshme”.

Vendimi i Trumpit tregon se “askush nuk është mbi ligjin”, tha fushata e Bidenit.

Trump u akuzua për falsifikimin e të dhënave të biznesit në kompaninë e tij në lidhje me një skemë të supozuar për të fshehur histori potencialisht të sikletshme rreth tij gjatë fushatës së tij për zgjedhjet presidenciale republikane të vitit 2016.

Akuza, që paraqet krim, lind nga rimbursimet e paguara për avokatin Michael Cohen pasi ai bëri një pagesë prej 130.000 dollarësh për aktoren e filmave për të rritur Stormy Daniels për të heshtur pretendimet e saj se ajo dhe Trump kishin një takim intim në vitin 2006.

Trump u akuzua për keqinterpretimin e rimbursimeve të Cohen si shpenzime ligjore për të fshehur se ato ishin të lidhura me një pagesë “të heshtur”.

Trump ishte deklaruar i pafajshëm dhe pretendon se pagesat e Cohen ishin për shërbime ligjore legjitime. Ai gjithashtu kishte mohuar takimin e supozuar jashtëmartesor me Daniels.

Prokurorët e krimeve kishin argumentuar se ajo që kreu ose fshehu Trump është shkelje e një ligji zgjedhor të Nju Jorkut duke e bërë të paligjshme për dy ose më shumë komplotistë “të promovojnë ose parandalojnë zgjedhjen e çdo personi në një post publik me mjete të paligjshme”.

Juristët – një grup i larmishëm i banorëve të Manhatanit dhe prapavija profesionale – shpesh u shfaqën të mahnitur nga dëshmitë në gjyq, duke përfshirë nga Cohen dhe Daniels.

Shumë morën shënime dhe ndoqën me vëmendje ndërsa dëshmitarët iu përgjigjën pyetjeve të prokurorëve të Manhatanit dhe avokatëve të Trumpit.

TRT Balkan / agjencitë