Universiteti i Columbias kryeson tubimet pro Palestinës /      Foto: AA

Universiteti amerikan “Columbia”, i njohur për organizimin e protestave kundër luftës në Vietnam dhe protestave antiraciste, u bë skenë e tubimeve edhe e mbështetjes së Palestinës pas sulmeve izraelite në Gaza.

Protestat propalestineze po përhapen tashmë në universitete të tjera në mbarë botën.

Sidoqoftë, Universiteti Columbia dallohet midis universiteteve për shkak të sfondit të tij historik. Më shumë se 50 vjet më parë, protesta kundër racizmit, diskriminimit dhe luftërave u nisën në mënyrë të ngjashme në universitet.

Në vitin 1968, studentët e Universitetit Columbia, si mitingjet e këtij viti propalestinez, hynë në Hamilton Hall në kampus, ku qëndruan për ditë të tëra, duke vazhduar protestat e tyre në katër ndërtesa të tjera.

Këtë herë, administrata e Universitetit Columbia është nën kritika për t'i kërkuar policisë së Nju Jorkut që të dëbojë me forcë një grup studentësh që kishin ngritur kampin në lëndinën e kampusit. Më shumë se 100 persona u arrestuan më 18 prill, por protestuesit më pas organizuan një tjetër protestë ulur.

Mbrëmjen e 30 prillit policia i largoi me forcë nga ai lokal, si dhe nga objekti që kishin zënë më parë.

Protesta kundër qeverisë izraelite

Studentët kërkojnë që universiteti të ndërpresë të gjitha investimet që lidhen në çfarëdo mënyre me Izraelin dhe gjenocidin në Gaza.

Duke folur për Anadolu Agency, profesoresha e asociuar Neslihan Senocak nga Departamenti i Historisë i Universitetit Columbia tha se universiteti ka qenë një skenë protestash gjatë gjithë historisë së tij të gjatë.

Ajo kujtoi se thirrja e policisë në kampus është një fenomen shumë i rrallë në universitetet amerikane.

“Në Amerikë, të gjithë kanë shumë frikë nga policia për shkak të qëndrimeve në incidente raciste, sepse perceptohen se synojnë grupe të caktuara shoqërore dhe vetëm thirrja e policisë në kampus shkaktoi një reagim të madh”, tha Senocak.

Ajo theksoi se Universiteti Columbia në ShBA ka studentë nga e gjithë bota.

"Amerikanët janë shumica, por ka një komunitet të madh ndërkombëtar në Kolumbia dhe më duket interesant fakti që studentë nga Azia dhe Amerika Latine iu bashkuan këtyre protestave. Ata po protestojnë kundër shtypjes ose presionit të qeverisë izraelite ndaj Palestinës", tha profesori.

Pyetje morale

Dr. Eleanor Stein, një profesore në Universitetin Shtetëror të Nju Jorkut, e cila ligjeron ndryshimet klimatike dhe të drejtat e njeriut, mori pjesë në protestat e vitit 1968 në Universitetin Columbia si studente.

Në një intervistë për Anadolu, ajo ka kujtuar protestat e asaj kohe, si dhe ndalimin e studentëve.

"Aktori kryesor në ngjarjet e vitit 1968 dhe protestat në Columbia në ShBA janë studentët që mbajnë qëndrim kundër çështjes më të madhe morale të kohës së tyre. Në atë kohë ishte Vietnami dhe racizmi, dhe sot është pushtimi dhe gjenocidi në Gaza", tha Stein.

Ajo është e shokuar me faktin që disa po përpiqen të heshtin mesazhet e mbështetjes për Palestinën nga studentët dhe profesorët.

“Përpjekja për ta bërë me forcë Palestinën të padukshme filloi shumë kohë përpara se policia të hynte në kampus dhe ngjarjet u zhvilluan natyrshëm sepse mund ta largosh një student ose ta dëbosh nga shkolla, por nuk mund ta përjashtosh idenë e tyre”, tha Stein.

Më shumë se 2.500 persona janë arrestuar deri më tani në protestat në të cilat policia ndërhyri me kërkesë të administratave të shumë universiteteve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA).

Studentët në universitetet anembanë botës janë mbledhur në kampuse për javë të tëra për të protestuar kundër sulmeve të Izraelit në Gaza, pasi një protestë u nis për herë të parë muajin e kaluar në Universitetin Columbia në Nju Jork.

AA