Ushtria izraelite bombardon një ndërtesë në kompleksin mjekësor Al-Shifa.    /Foto: AA

Ushtria izraelite sot në mëngjes bombardoi një ndërtesë në Kompleksin Mjekësor Al-Shifa në Qytetin e Gazës, njoftuan mediat palestineze.

"Ushtria pushtuese (Izraeli) bombardoi ndërtesën e operacioneve të specializuara në Spitalin Al-Shifa në pjesën perëndimore të Qytetit të Gazës", në veri të Rripit të Gazës, tha kanali Al-Aqsa në një deklaratë të shkurtër në Telegram.

Më herët, televizioni Palestine TV raportoi se "forcat pushtuese kërcënuan të zhvendosurit brenda kompleksit Al-Shifa përmes altoparlantëve dhe kërkuan evakuimin e tyre të menjëhershëm nga kompleksi".

Javën e kaluar, dhjetëra palestinezë u vranë dhe u plagosën nga bombardimet intensive të ushtrisë izraelite pranë Al-Shifasë, teksa po çelnin agjërimin e tyre për Muajin e Ramazanit.

Bombardimi i artilerisë rezultoi në zjarre të përhapura, duke vrarë dhe plagosur dhjetëra palestinezë, duke përfshirë gra dhe fëmijë, dhe duke detyruar qindra të largohen në lindje të Qytetit të Gazës.

Prej mëngjesit të 18 marsit, forcat izraelite vazhduan të bastisnin kompleksin Shifa, pavarësisht pranisë së mijëra pacientëve, të plagosurve dhe palestinezëve të zhvendosur brenda, së bashku me vrasjet, të shtënat dhe arrestimet në shkallë të gjerë të kryera midis të zhvendosurve brenda spitalit, dhe granatimet e shtëpive pranë.

Më 20 mars, ushtria izraelite njoftoi vrasjen e 90 palestinezëve dhe marrjen në pyetje të 300 personave në Shifa, ndërsa arrestoi 160 të tjerë dhe i çoi në Izrael për t’i marrë në pyetje.

Kjo është hera e dytë që forcat izraelite sulmojnë kompleksin që nga fillimi i luftës në Gaza më 7 tetorin e kaluar, pasi më parë e sulmuan atë më 16 nëntor pas një rrethimi njëjavor, më pas u tërhoqën pas 8 ditësh, gjatë së cilës oborret e tij, pjesë të ndërtesave, pajisje mjekësore, madje edhe gjeneratori i energjisë u shkatërruan.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë ushtarake vdekjeprurëse në Gaza që nga një inkursion ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor 2023, në të cilin Tel Avivi thotë se janë vrarë 1.200 njerëz.

Afro 32.000 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë që atëherë në enklavë nga sulmet izraelite dhe rreth 74.000 të tjerë janë plagosur, përveç shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave.

Lufta izraelite ka shtyrë 85 për qind të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme, krahas një bllokade gjymtuese të shumicës së ushqimeve, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.

Izraeli akuzohet për gjenocid në GjND. Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

TRT Balkan / agjencitë