Ushtria izraelite tërhiqet nga Jenini pas sulmeve dyditore / Foto: AA

Ushtria izraelite u tërhoq nga qyteti i Jeninit dhe kampi i refugjatëve Jenin në veri të Bregut Perëndimor të pushtuar pas dy ditësh sulmesh ushtarake.

Dëshmitarët okularë thanë për Anadolu se ushtria izraelite u tërhoq plotësisht nga qyteti dhe kampi i Jeninit mëngjesin e sotëm, pas sulmeve ushtarake që ndërmori mëngjesin e 21 majit.

Dëshmitarët okularë thanë se qindra palestinezë filluan të kthehen në shtëpitë dhe pronat e tyre në kampin e refugjatëve në Jenin pas tërheqjes së ushtrisë izraelite.

Në një deklaratë me shkrim dje nga Ministria palestineze e Shëndetësisë bëhet e ditur se numri i palestinezëve të vrarë në sulmet e ushtrisë izraelite në Jenin më 21 maj është rritur në 11.

AA