Stoltenberg: NATO-ja diskuton të mërkurën situatën në Ballkanin Perëndimor

Stoltenberg: NATO-ja diskuton të mërkurën situatën në Ballkanin Perëndimor

Sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg sinjalizon dërgimin e më shumë trupave në Kosovë.
Stoltenberg: NATO-ja diskuton të mërkurën situatën në Ballkanin Perëndimor      / Foto: AA

Ministrat e Jashtëm të NATO-s do të diskutojnë të mërkurën situatën e sigurisë në Ballkanin Perëndimor, tha të hënën Sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg.

Në një konferencë për shtyp të mbajtur në Bruksel, Stoltenberg deklaroi se NATO-ja po shqyrton vendosjen e trupave shtesë në Kosovë për të rritur sigurinë dhe stabilitetin në rajon.

"Ne do të trajtojmë situatën në Ballkanin Perëndimor. Ne kemi parë dhunë serioze në veri të Kosovës, përçarje dhe rekrutime secesioniste në Bosnjë e Hercegovinë... NATO-ja ka shtuar tashmë 1.000 trupa shtesë në Kosovë. Ne jemi duke shqyrtuar një rritje më të qëndrueshme të pranisë sonë në Kosovë”, tha Stoltenberg.

Javën e kaluar, Stoltenbergu vizitoi rajonin dhe zhvilloi një sërë takimesh me zyrtarë të lartë nga Bosnjë e Hercegovina, Maqedonia e Veriut, Kosova dhe Serbia.

Ai përsëriti thirrjen e tij që Serbia dhe Kosova të angazhohen në dialog.

"Beogradi dhe Prishtina duhet të riangazhohen në dialogun e lehtësuar nga Bashkimi Evropian. Stabiliteti varet nga të gjitha palët që zgjedhin dialogun dhe diplomacinë mbi konfliktin dhe kaosin," tha Stoltenberg.

NATO-ja rriti numrin e trupave të saj në Kosovë pas incidentit të armatosur të 24 shtatorit në fshatin Banjskë, në veri të Kosovës.

Sipas një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, NATO-ja ka udhëhequr një mision paqeruajtës në Kosovë që nga viti 1999. Aktualisht, misioni ka afërsisht 4.500 trupa të kontribuar nga 27 aleatë dhe partnerë të NATO-s.

Türkiye mori komandën e Forcave të NATO-s në Kosovë (KFOR) më 9 tetor, me Ulutas që mori zyrtarisht detyrën në një ceremoni në Prishtinë.

Midis 27 vendeve anëtare dhe partnerëve të NATO-s, Türkiye ka kontigjentin e dytë më të madh në KFOR, duke kontribuar me 780 nga rreth 4.500 ushtarët e saj.

Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008 dhe u njoh nga shumë vende, përfshirë Türkiyen.

TRT Balkan / agjencitë