Ministri turk Fidan takohet me shefin e Këshillit të Sigurimit të Rusisë / Photo: AA

Ministri i Jashtëm turk, Hakan Fidan, u takua të hënën me Sekretarin e Këshillit të Sigurimit të Rusisë Sergej Shoygu në Moskë, tha Ministria e Jashtme në X.

Detaje të mëtejshme nuk u dhanë zyrtarisht, por burimet diplomatike turke thanë se Fidan dhe Shoygu, ish-ministër i mbrojtjes, diskutuan situatën në Gaza, Siri dhe negociatat në vazhdim për një marrëveshje paqeje midis Azerbajxhanit dhe Armenisë.

Dyshja diskutuan gjithashtu zhvillimet në Ukrainë, thanë burimet, duke shtuar se Fidan takoi gjithashtu Sergey Naryshkin, kreun e Shërbimit Federal të Sigurisë të Rusisë, në kryeqytet. Më vonë, Fidan mori pjesë në një ngjarje të organizuar nga Shoqata e Biznesmenëve Ruso-Turkë. Më herët gjatë ditës, ministri i jashtëm u takua me një delegacion të turqve Ahiska.

Ai është në Rusi për të marrë pjesë në një takim dyditor të bllokut BRICS të ekonomive në zhvillim.

Sesioni shënon mbledhjen e parë, pasi grupi u zgjerua nga pesë anëtarë në nëntë në janar me shtimin e Egjiptit, Etiopisë, Iranit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe si anëtarë zyrtarë.

Në formatin e zgjeruar të takimit u ftuan edhe 15 vende të tjera, përfshirë Türkiyen.

AA