Izraelitët kërkojnë përfundimin e luftës dhe lirimin e pengjeve

Izraelitët kërkojnë përfundimin e luftës dhe lirimin e pengjeve

Qindra izraelitë marshuan nga sheshi Habima në rrugën Begin, ku ndodhet Ministria e Mbrojtjes.
Izraelitët kërkojnë përfundimin e luftës dhe lirimin e pengjeve / Photo: AA

Qindra izraelitë protestuan të mërkurën vonë pranë Ministrisë së Mbrojtjes në Tel Aviv, duke kërkuar përfundimin e luftës dhe një marrëveshje për lirimin e pengjeve të mbajtura në Rripin e Gazës.

Demonstruesit, duke përfshirë familjet e pengjeve, marshuan nga sheshi Habima në rrugën Begin, ku ndodhet ministria, raportoi e përditshmja izraelite Maariv.

Ata bllokuan rrugën Begin në drejtim të jugut.

Demonstruesit mbanin pankarta me slogane të tilla si "Ndal luftën", "Bëje tani" dhe "Ktheji të gjithë pengjet".

Në një deklaratë, organizatorët e demonstratës kritikuan qeverinë e kryeministrit Benjamin Netanyahut se është e preokupuar me legjislacionin si Ligji për Rekrutimin, ndërkohë që ka 120 pengje në Rripin e Gazës.

Ata thanë se qeveria izraelite është "e pushtuar me gjithçka, përveç pengjeve".

Duke iu referuar Netanyahut, ata shtuan: “Në përballje me dikë që këmbëngul për të vazhduar luftën dhe për të rikthyer disa prej pengjeve, ne kërkojmë: ndaloni luftën dhe ktheni të gjithë në shtëpi”.

Të dielën në mbrëmje, Netanyahu ndezi një stuhi politike dhe zemërim midis familjeve të pengjeve kur i tha Channel 14 se ishte gati për një marrëveshje "të pjesshme" për të tërhequr disa nga pengjet e mbajtura në Gaza.

Ai tërhoqi deklaratën e tij të hënën dhe tha para Knessetit të Izraelit, ose parlamentit, se "ne nuk do ta përfundojmë luftën derisa të kthejmë të gjithë pengjet", duke shtuar se Izraeli është "i përkushtuar ndaj propozimit izraelit (armëpushimi) i mirëpritur nga (ShBA) Presidenti (Joe) Biden. Qëndrimi ynë nuk ka ndryshuar.”

Izraeli, duke shpërfillur një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm, është përballur me dënimin ndërkombëtar në mes të ofensivës së tij brutale të vazhdueshme në Gaza që nga një 7 tetori.

Më shumë se 37.700 palestinezë janë vrarë që atëherë në Gaza, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, dhe rreth 86.400 të tjerë janë plagosur, sipas autoriteteve lokale shëndetësore.

Më shumë se tetë muaj pas sulmit izraelit, pjesë të mëdha të Gazës qëndrojnë në gërmadha mes një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, vendimet e fundit të së cilës e urdhëruan atë të ndalonte menjëherë operacionin e tij në qytetin jugor të Rafahut, ku më shumë se 1 milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta përpara se të pushtohej më 6 maj.

TRT Balkan / agjencitë