Nuk u ftua Türkiye, presidenti i Azerbajxhanit refuzon bisedimet me BE-në / Foto: Reuters

Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev ka vendosur të mos marrë pjesë në një takim të ndërmjetësuar nga BE në Spanjë pasi Franca dhe Gjermania kundërshtuan kërkesën e tij për përfaqësim turk në bisedime, njoftuan mediat shtetërore të Azerbajxhanit.

Aliyev kishte menduar të merrte pjesë në një takim pesëpalësh në Granada, Spanjë, të enjten me krerët e Francës, Gjermanisë, Armenisë dhe Presidentit të Këshillit të BE-së, Charles Michel.

Do të ishin bisedimet e tij të para ballë për ballë me kryeministrin armen, Nikol Pashinyan, që kur Baku mori përsëri kontrollin e plotë të Karabakut në një operacion 24-orësh antiterror i nisur më 19 shtator.

Të pestë duhej të diskutonin të ardhmen e rajonit të Karabakut dhe të rishikonin përparimin e bisedimeve të paqes të gjata, por të trazuara midis Azerbajxhanit dhe Armenisë.

Agjencia shtetërore e lajmeve APA e Azerbajxhanit, duke cituar burime të paidentifikuara, tha se Aliyev kishte vendosur të mos merrte pjesë, megjithatë.

Ai tha se Aliyev kishte dashur që aleati i tij i gjithëmbarshëm Türkiye të përfaqësohej në takim, por se Franca dhe Gjermania kishin kundërshtuar dhe tha se Baku ndjeu se “një atmosferë antiazerbajxhane” ishte krijuar midis pjesëmarrësve të mundshëm të takimit.

Në veçanti, APA përmendi atë që tha se ishte pakënaqësi në Baku rreth një deklarate të bërë nga Michel dhe ato që ajo i konsideronte si “deklarata pro-armene” nga zyrtarët francezë dhe vendimin e Francës, të shpallur të martën, për të furnizuar Jerevanin me pajisje ushtarake.

APA tha se Azerbajxhani nuk do të marrë pjesë në asnjë bisedim të ardhshëm, i cili përfshin Francën, por mbeti potencialisht i hapur ndaj takimeve të mundshme trepalëshe me BE-në dhe Armeninë.

Ministria e Jashtme e Azerbajxhanit tha të mërkurën se “përpjekjet për të furnizuar Armeninë me armatim në çdo mënyrë të mundshme dhe nxitja e këtij vendi për një tjetër agresion dhe aventurë ushtarake nga Franca janë të papranueshme”.

Ajo dënoi gjithashtu “akuzat e pabaza” të bëra kundër Bakus nga ministrja e Jashtme franceze Catherine Colonna gjatë vizitës së saj në Armeni të martën.

Pretendimi i Colonnas se banorët armenë u zhvendosën me forcë ishte “pa asnjë provë” dhe “qëllim për të mashtruar komunitetin ndërkombëtar”, tha ministria. Baku thotë se armenët ishin larguar vullnetarisht nga enklava.

TRT World