ShBA-ja do t’i dërgojë Ukrainës municione të diskutueshme uraniumi / Foto: Reuters

Pentagoni njoftoi të mërkurën një paketë të re ndihme sigurie me vlerë deri në 175 milionë dollarë për Ukrainën, duke përfshirë municionet e uraniumit të varfëruar për tanket Abrams, hera e parë që ShBA po dërgon municionet e diskutueshme të blinduara në Kiev.

Të mërkurën, Pentagoni tha se ndihma ushtarake do të përfshijë gjithashtu sisteme anti-blind, sisteme taktike të navigimit ajror dhe municione shtesë për sistemet raketore të artilerisë me lëvizshmëri të lartë (HIMARS).

Njoftimi përkon me vizitën e diplomatit të lartë amerikan Antony Blinken në Kiev.

175 milionë dollarët ishin pjesë e një ndihme prej më shumë se 1 miliard dollarësh që Blinken njoftoi në kryeqytetin ukrainas.

Edhe pse Britania dërgoi municione me uranium të varfëruar në Ukrainë në fillim të këtij viti, kjo do të ishte dërgesa e parë e municioneve nga ShBA-ja dhe ka të ngjarë të shkaktojë polemika.

Ambasada ruse në Uashington e denoncoi vendimin si "një tregues çnjerëzor", duke shtuar se "Shtetet e Bashkuara po mashtrojnë veten duke refuzuar të pranojnë dështimin e së ashtuquajturës kundërofensivë të ushtrisë ukrainase".

Blinken të mërkurën përshëndeti përparimin në ofenzivë dhe tha për paketën e re të mbështetjes së ShBA-së: "Kjo ndihmë e re do të ndihmojë në ruajtjen e saj dhe në ndërtimin e vrullit të mëtejshëm".

Uashingtoni njoftoi më parë se do të dërgonte municione thërrmuese në Ukrainë, pavarësisht shqetësimeve mbi rreziqet që këto armë paraqesin për civilët.

Përdorimi i municioneve të uraniumit të varfëruar është debatuar ashpër, me kundërshtarë si Koalicioni Ndërkombëtar për Ndalimin e Armëve të Uraniumit që thonë se ka rreziqe shëndetësore nga gëlltitja ose thithja e pluhurit të uraniumit të varfëruar, duke përfshirë kancerin dhe defektet e lindjes.

TRT Balkan / agjencitë