Spitali Evropian në Gaza jashtë shërbimit shkaku i mungesës së karburantit

Një tjetër spital në Rripin jugor të Gazës doli nga shërbimi pasi gjeneratorët e tij të energjisë mbetën pa karburant në mes të sulmit të vazhdueshëm izraelit në Gaza, raportuan mediat lokale të mërkurën.

Agjencia zyrtare palestineze e lajmeve Wafa citoi një burim mjekësor të thoshte se Spitali Evropian i Gazës pranë qytetit Khan Younis, një nga spitalet e pakta të mbetura në enklavën e shkatërruar nga lufta, doli jashtë shërbimit për shkak të mungesës së karburantit, duke rrezikuar jetën e qindra njerëzve, pacientëve dhe të plagosurve në rrezik.

Ky zhvillim vjen mes bombardimeve të vazhdueshme izraelite nëpër zonat lindore të Rafahut në Rripin jugor të Gazës, si dhe në zonat në kampin e refugjatëve Jabalia në brezin verior.

Prej kur ushtria izraelite pushtoi kalimin Rafah javën e kaluar, fluksi i ndihmave, furnizimeve mjekësore dhe karburantit u ndal, duke përkeqësuar kushtet tashmë ekstreme humanitare në të gjithë Rripin e Gazës.

Izraeli po zhvillon një ofensivë brutale në Rripin e Gazës në shenjë hakmarrjeje për sulmin e Hamasit më 7 tetor 2023, i cili vrau 1.200 njerëz.

Afro 35.180 palestinezë janë vrarë që atëherë në Gaza, kryesisht gra dhe fëmijë, dhe mbi 79.000 të tjerë janë plagosur, sipas autoriteteve shëndetësore palestineze.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GjND). Një vendim i përkohshëm në janar tha se është "e besueshme" që Tel Avivi po kryen gjenocid në Gaza, duke e urdhëruar atë të ndalojë akte të tilla dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

TRT Balkan / agjencitë