Vera 2023: Këshilla të modës verore të frymëzuara nga Ballkani.     /Foto: AA

Me afrimin e verës, qëndrimi i freskët dhe i rehatshëm nën diell është një prioritet kryesor për shumë gra. Rajoni i Ballkanit është i njohur për kulturat e tij të ndryshme, traditat unike dhe peizazhet mahnitëse.

Kur bëhet fjalë për modën, çdo vend ballkanik ka stilin e tij të veçantë, duke pasqyruar trashëgiminë e tij kulturore dhe historinë unike. Megjithatë, kur shqyrtojmë koleksionet e stilistëve me famë botërore; motive me lule dhe qëndisje, detaje me xhufkë dhe dantella, funde dhe pantallona me xhepa të thellë dhe të mëdhenj, dizajne transparente duket se janë detaje të zakonshme që do të lënë gjurmë në verën e vitit 2023.

Megjithatë, ne mund të përpiqemi të grimojmë modën verore të stilit ballkanik që ka fuqinë për të kapur thelbin e rajonit.

Pra, vërini syzet e diellit dhe le të krijojmë modën verore ballkanike!

Këtu janë disa këshilla për modën e verës për ju:

Zgjidhni pëlhura të lehta: Pambuku, liri dhe pëlhura të tjera të lehta janë zgjedhje të njohura për veshjet verore. Këto pëlhura marrin frymë dhe ju ndihmojnë t’ju mbajnë të freskët në nxehtësi.

Zgjedhni stile të lirshme: Shmangni veshjet e ngushta në muajt e verës, pasi mund të jenë të pakëndshme dhe të bllokojnë nxehtësinë. Në vend të kësaj, zgjidhni stile të lirshme, të tilla si fustanet e lehta dhe rrobat e sipërme të një madhësie më të madhe.

Zgjedhni ngjyra të gjalla: Për sa u përket ngjyrave dhe modeleve, nuancat e neonit ka të ngjarë të jenë një element kryesor i modës verore në vitin 2023, me ngjyra të gjalla si roza, e verdha dhe e portokallta. Gjithashtu, ngjyrat e lehta si e bardha, bezha dhe pastel janë zgjedhje të njohura. Këto ngjyra reflektojnë rrezet e diellit dhe ju ndihmojnë të mbeteni të flladitura.

Përfshini motive tradicionale: Shumë vende të Ballkanit kanë një trashëgimi të pasur kulturore, dhe përfshirja e motiveve dhe modeleve tradicionale në veshjet tuaja verore është një mënyrë e shkëlqyer për t’i bërë homazh kësaj trashëgimie duke qëndruar elegante.

Provoni shallin dhe bandanan: Shamia dhe bandana verore janë një aksesor tradicional i veshur nga gratë për t’u mbajtur të freskët dhe për të mbrojtur kokën nga dielli. Eksperimentoni me stile dhe ngjyra të ndryshme për të gjetur një pamje që funksionon për ju.

Zgjedhni sandale ose espadrile: Atletet dhe këpucët me majë të mbyllura mund të jenë shumë të nxehta në verë, kështu që zgjedhni sandale ose espadrile në vend të tyre. Këto këpucë janë të rehatshme dhe me stil dhe do t’ju ndihmojnë t’i mbani këmbët tuaja të flladitura.

Merrni xhaketë ose pulovër me vete: Edhe në verë, mund të jetë e ftohtë në ambiente të mbyllura ose në mbrëmje në gjeografinë ballkanike, ku malet, përrenjtë dhe pemët janë të bollshme. Kështu mund të vishni një xhaketë të lehtë që mund të hiqet lehtësisht nëse është e nevojshme.

Vitet e fundit, dizajnet i japin përparësi funksionit dhe komoditetit mbi konsideratat thjesht estetike. Mund të kaloni një verë plot stil dhe komode me pantallona të gjera dhe xhaketa. Ose bluzat e shkurtra, pantallonat e shkurtra me bel të lartë dhe fustanet me ngjyra të gjalla do të mbeten zgjedhje të njohura për modën e verës për shkak të kombinimit të rehatisë dhe stilit.

Është e rëndësishme të krijoni modën tuaj verore me këto këshilla. Ju mund të qëndroni elegante dhe të rehatshme gjatë gjithë verës duke mposhtur vapën dhe duke i bërë homazh trashëgimisë së pasur kulturore të Ballkanit.

Pra, vazhdoni dhe krijoni një deklaratë mode që kap thelbin e Ballkanit. Me këto këshilla në mendje, do të jeni të sigurta se do të keni vëmendjen e kujtdo kudo që të shkoni këtë verë.


TRT Balkan