Ndahet nga jeta Martti Ahtisari: Organizatori i pavarësisë së Kosovës

Ndahet nga jeta Martti Ahtisari: Organizatori i pavarësisë së Kosovës

Lajmin për vdekjen e ish-presidentit finlandez e ka bërë të ditur ministri holandez, Anders Adlercreutz.
Ndahet nga jeta Martti Ahtisari: Organizatori i pavarësisë së Kosovës. / Foto: AA

Në mëngjesin e sotëm u nda nga jeta ish-presidenti finlandez, Martti Ahtisaari, në moshën 86-vjeçare.

Lajmin e ka bërë të ditur ministri holandez, Anders Adlercreutz.

Ahtisaari ishte i dërguari special i OKB-së për Kosovën, i ngarkuar për organizimin e negociatave të procesit të statusit të Kosovës, nga plani i të cilit Kosova më 17 shkurt 2008 shpalli pavarësinë.

President i Finlandës nga viti 1994 deri më 2000, Ahtisaari u shpërblye edhe me Çmimin Nobel për Paqe në vitin 2008 për kontributin e tij dhënë përfundimit të konflikteve edhe në Indonezi, Namibi ose Irlandën Veriore.

Pasi u diagnostikua me sëmundjen e Alchajmerit, Ahtisaari u tërhoq nga jeta publike dhe politike.


TRT Balkan / agjencitë