Edhe fëmijë nën 3 vjeç të vrarë në sulmet izraelite në Gaza.     /Foto: Reuters

Disa fëmijë – duke përfshirë edhe fëmijë nën 3 vjeç – ishin në mesin e dhjetëra palestinezëve të vrarë pasi një valë e re e sulmeve ajrore izraelite u përplas në ndërtesat e banimit në Gazën e rrethuar në ditën e 13-të të konfliktit.

Agjencia shtetërore e lajmeve Wafa citoi dëshmitarë dhe burime mjekësore të raportojnë se nëntë persona, përfshirë shtatë fëmijë, u vranë kur avionët luftarakë goditën një shtëpi në Khan Younis në jug të qytetit të Gazës.

Punonjësit e shpëtimit po përpiqeshin të arrinin disa persona të bllokuar nën rrënoja.

Lajmi u përhap shpejt në rrjetet sociale, pasi imazhet e frikshme të fëmijëve të vegjël të vdekur dhe të gjakosur krah për krah në një barelë spitali nxitën zemërim në Gaza dhe në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Të fashuar dhe të mbështjellë në pluhur, trupat u sollën në Spitalin Evropian të Gazës në Khan Younis së bashku me tre anëtarë të tjerë të vdekur të familjes Bakri. Fotografët mbushën dhomën e operacionit ndërsa gratë mbuluan sytë dhe mjekët qanin.

“Kjo është një masakër”, tha drejtori i spitalit dr. Yousef Al Akkad, me zërin e tij të mbytur nga emocionet. “Lëreni botën të shohë, këta janë vetëm fëmijë.”

Mjekët vendas konfirmuan gjithashtu se fëmijët u vranë në një sulm dhe thanë se familja Bakri ishte vetëm një nga shumë raste të tilla.

Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga ushtria izraelite.

Më shumë se 30 palestinezë të tjerë u vranë dhe dhjetëra u plagosën në sulmet ajrore izraelite në Rafah në Gazën jugore, thanë dëshmitarët.

Një foshnjë palestineze humbi jetën dhe disa persona u plagosën në një sulm ajror në kampin e refugjatëve Nuseirat në Gazën qendrore, sipas dëshmitarëve.

Një fëmijë u vra gjithashtu në një sulm ajror izraelit në perëndim të Khan Younis, thanë burimet mjekësore palestineze.

Avionët luftarakë izraelitë goditën gjithashtu një shtëpi në lagjen Tal al Sultan në Rafah mes raporteve për viktima.

Vdekjet u raportuan një ditë pasi një sulm ajror izraelit shkatërroi Spitalin Arab Al Ahli në Gaza, duke vrarë të paktën 500 njerëz dhe duke plagosur qindra të tjerë.

Konflikti në Gaza, nën bombardimet dhe bllokadën izraelite që nga 7 tetori, filloi kur Hamasi nisi Operacionin “Tufani i Aksa-së”, një sulm i papritur i shumëfishtë që përfshinte një breshëri lëshimesh raketash dhe infiltrim në Izrael nga toka, deti dhe ajri.

Ai tha se sulmi ishte në hakmarrje për sulmin ndaj xhamisë Al Aksa dhe dhunës në rritje nga kolonët izraelitë.

Ushtria izraelite më pas nisi operacionin Shpatat e Hekurta kundër objektivave të Hamasit në Gaza.

Gaza po përjeton një krizë të rëndë humanitare pa energji elektrike, ndërsa uji, ushqimi, karburantet dhe furnizimet mjekësore po mbarojnë.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres ka bërë thirrje për një “armëpushim të menjëhershëm humanitar” për të lehtësuar “vuajtjet epike njerëzore”.

Gati 3.500 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite në Gaza, ndërsa shifra qëndron në më shumë se 1.400 njerëz në Izrael.

TRT World