Forcat izraelite nisin sulme vdekjeprurëse gjithandej Bregut Perëndimor     / Foto: AA

Forcat izraelite bastisën disa qytete dhe shtëpi të palestinezëve në Bregun Perëndimor të pushtuar, sipas burimeve zyrtare.

Ushtria izraelite kreu bastisje në Nablus, Tulkarem, Tubas, Qalqilya, Jeriko, Betlehem, Ramallah dhe Al-Bireh, njoftoi televizioni zyrtar i Palestinës.

Trupat izraelite qëlluan dhe vranë tre burra në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Disa të tjerë u plagosën në qytetin Tulkarem në veriperëndim të territorit, tha ministria e shëndetësisë e Autoritetit Palestinez për AFP.

Agjencia zyrtare palestineze e lajmeve WAFA duke cituar disa burime lokale tha se forcat pushtuese bastisën qytetin e Tubas nga hyrja e tij lindore dhe dislokuan trupa në shumë lagje, duke bastisur disa shtëpi.

Burimet konfirmuan gjithashtu se forcat pushtuese sulmuan qytetin e Jerikos dhe bastisën rrugën Palace Hisham (Rruga e Bankave), duke u përhapur në dyqanet tregtare.

Forcat izraelite bastisën gjithashtu Arraba, Kafr Ra'i, Silat al-Dhahr dhe Fahma në provincën Jenin dhe filluan një fushatë inspektimi në shkallë të gjerë, sipas agjencisë.

TRT Balkan / agjencitë