Të paktën tetë palestinezë u vranë në sulmet izraelite në Rafah / Foto: AA

Të paktën tetë palestinezë u vranë në sulmet izraelite në pika të ndryshme në Rafah, në jug të Rripit të Gazës

Sipas informacioneve të marra nga burime shëndetësore, përkundër të gjitha paralajmërimeve të bashkësisë ndërkombëtare, ushtria izraelite sulmoi shtëpi në lindje dhe perëndim të Rafahut.

Në sulmin në lagjen Es-Salam në lindje të Rafahut, një grua palestineze u vra dhe disa të tjerë u plagosën, por numri i të plagosurve nuk është specifikuar.

Si pasojë e bombardimit të shtëpisë së familjes Ridwan në lagjen Tel es-Sultan në perëndim të qytetit, shtatë palestinezë u vranë dhe shumë njerëz, përfshirë fëmijë, u plagosën.

Ndërsa të plagosurit u dërguan në spitalin e Kuvajtit në Rafah, u vu re se ekipet e mbrojtjes civile vazhduan të nxjerrin të vdekurit dhe të plagosurit nga nën rrënoja.

Numri i të vrarëve mund të rritet. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, i cili ka përsëritur vazhdimisht miratimin e tij për planin për të sulmuar Rafahun, tha në një deklaratë më 8 prill se ishte caktuar një datë për sulmin.

Nga ana tjetër, një raport lajmesh i 14 prillit nga transmetuesi shtetëror izraelit KAN përfshinte një pretendim se plani i Netanyahut për të sulmuar Rafahun, data e të cilit ishte shpallur “i shtyrë".

U pretendua gjithashtu se Izraeli planifikoi të ngrinte 10.000 tenda pranë Rafahut brenda dy javësh për të larguar ata që ishin strehuar në rajon përpara pushtimit tokësor.

TRT Balkan / agjencitë