Forcat turke “neutralizojnë” terroristë të YPG/PKK/KCK-së në Siri dhe Irak / Photo: AA

Forcat turke të sigurisë “neutralizuan” 41 terroristë të YPG/PKK-së në veri të Sirisë, pranë kufirit turk, thanë autoritetet të mërkurën.

"Forcat tona të armatosura heroike turke kanë neutralizuar 41 terroristë të tjerë, duke synuar foletë terroriste në rajonet Tel Rifaat dhe Manbij. Ne do të vazhdojmë t'i varrosim këta terroristë në gropat që kanë hapur," tha Ministria e Mbrojtjes Kombëtare turke në një deklaratë.

Ai përsëriti angazhimin e Ankarasë për të zhdukur kërcënimin e paraqitur nga grupet terroriste dhe tha se grupi terrorist YPG/PKK vazhdon të mbahet përgjegjës për veprimet e tij në zonat e bazës.

Autoritetet turke përdorin termin "neutralizoj" për të nënkuptuar se terroristët në fjalë u dorëzuan ose u vranë ose u kapën.

Në fushatën e saj terroriste më shumë se 35-vjeçare kundër Türkiyes, PKK-ja - e listuar si një organizatë terroriste nga Türkiye, ShBA-ja dhe BE-ja - ka qenë përgjegjëse për vdekjen e më shumë se 40.000 njerëzve, duke përfshirë gra, fëmijë dhe foshnja.

Terroristët e YPG/PKK-së fshihen në veri të Sirisë, ku planifikojnë dhe kryejnë sulme si ndaj banorëve vendas ashtu edhe ndaj vendbanimeve aty pranë në Türkiye.

Që nga viti 2016, Ankaraja ka nisur një trio operacionesh të suksesshme anti-terroriste përtej kufirit të saj në veri të Sirisë për të parandaluar formimin e një korridori terrorist dhe për të mundësuar vendosjen paqësore të banorëve: Mburoja e Eufratit (2016), Dega e Ullirit (2018) dhe Pranvera paqësore (2019).

Inteligjenca turke ‘neutralizon’ terroristin e lartë të PKK/KCK-së në Irakun verior

Një terrorist i lartë i PKK/KCK-së u “neutralizua” në një operacion të inteligjencës turke në Irakun verior, thanë të mërkurën burime të sigurisë.

Organizata Kombëtare e Inteligjencës së Türkiyes (MIT) "neutralizoi" Abdulkahar Karasac, i koduar Aliser Ciya, i cili ishte i ashtuquajturi në krye të forcave speciale të grupit terrorist dhe që urdhëroi një sulm në vitin 2017 në të cilin u vra oficeri i policisë turke Fethi Sekin, sipas burime të sigurisë që kërkuan anonimitetin për shkak të kufizimeve për të folur në media.

Karasac, i cili është në kategorinë gri të listës së kërkuar të Ministrisë së Brendshme dhe mori pjesë në aktivitete terroriste në Siri dhe Irak, ishte gjithashtu i përfshirë në planifikimin dhe zbatimin e sulmeve të modelit të avionit dhe dronëve kundër Türkiyes.

Sulmi terrorist në Izmir ndodhi më 5 janar 2017, pak jashtë ndërtesës kryesore të gjykatës, kur oficeri i policisë Sekin ndaloi një automjet të dyshimtë që rezultoi se mbante eksploziv, duke parandaluar vdekje tjera të shumta.

Sekin, i cili kishte vetëm një pistoletë, vrapoi pas dy prej terroristëve që kishin pushkë automatike. Ai arriti të qëllonte njërin prej tyre, por i mbetën pa municione. Ai u vra teksa po përpiqej të mbulohej.

Përleshja dhe shpërthimi i makinës me bombë la të vdekur Sekin dhe zyrtarin e gjykatës Musa Can dhe nëntë të tjerë të plagosur.


TRT Balkan / agjencitë